رفتن به نوشته‌ها

لغو تعهد و آزادسازی مدرک تحصیلی

یکی از مواردی که در این چند وقت درگیرش بودم، آزاد‌سازی مدرک و لغو تعهد خدمت برای دانشگاه بود. طبق قانون وزارت علوم کسایی که در دانشگاه‌های دولتی (روزانه) درس می‌خوانند باید به ازای سال‌های تحصیل به کشور خدمت کنند. تعداد سال‌های خدمت در گواهی موقت شما خورده است که به مقطع شما (کارشناسی، ارشد یا دکتری) و نوع پذیرش شما در کنکور کارشناسی (منطقه ۱، ۲ و ۳) دارد. برای کسانی که میخواهند مدرکشون رو آزاد کنند به طور کلی ۵ حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه کاریابی (اداره کار)
 • سابقه بیمه (سال‌های خدمت)
 • دانشجویان بورسیه
 • دانشجویان متعهد به خدمت به آموزش پرورش

در صورتی که بخواهید فرآیند آزاد‌سازی مدرک رو انجام بدید اول از همه مطمئن باشید که با دانشگاه‌تون تسویه حساب کردید یعنی فرم تسویه حساب صندوق رفاه دانشگاه رو داشته باشید (اگر وام گرفتید، سلف بدهکارید، خوابگاه بدهکارید و… باید این‌ها رو تسویه کرده باشید). همچنین  قبل از اینکه دانشگاه مراجعه کنید و اصن کاری کنید باید ابتدا به سایت https://portal.saorg.ir برید و ثبت‌نام کنید (دانشگاه هم برید همین رو بهتون میگن!). بعد از اینکه ثبت‌نام انجام دادید و اطلاعاتتون رو وارد کردید. در مرحله بعدی همانطور که در عکس زیر قابل مشاهده است در قسمت لغوتعهد آموزش رایگان درخواست خود را می‌دهید:

تقریبا همه مدارک زندگی‌تون رو ازتون میخواد 🙂 شنا‌سنامه، کارت‌ملی، سریال شناسنامه، محل تولد، کارت پایان خدمت (در صورتی که کاریابی بخواهید آزاد کنید)، نمرات و ترم‌های دانشگاه و… (دقت کنید تمام مدارک و اطلاعات رو آپلود کنید وگرنه تایید نمیشه و وقتتون چند روزی هدر میره) همچنین مدارکی که ندارید رو میتونید به جاش چیز دیگه پر کنید (منظورم نیست اطلاعات غلط پر کنید!!!). مثلا گفته شده ریزنمرات رو آپلود کنید و من نداشتم به جای اون گواهی موقت رو آپلود کردم و چون خود دانشگاه برخی اطلاعات را دارد و براتون مشکلی ایجاد نخواهد نکرد.

همچنین دقت کنید که برای لغو تعهد دانشگاه ابتدا باید مقطع پایین‌تر آزاد باشد. یعنی اگر ارشد هستید ابتدا کارشناسی رو آزاد کنید تا بعدش بتونید ارشدتون رو آزاد کنید.

خب فرض کنیم فرم رو پر کردید در انتهای درخواست یک فرمی به شما نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد که چگونه میخوایید مدرک‌تون رو آزاد کنید:

۱) آزادسازی مدرک با استفاده از نامه کاریابی:

در صورتی که از نامه کاریابی بخواهید مدرکتون رو آزاد کنید باید مراحل زیر رو انجام بدید:

۱) در یک موسسه کاریابی ثبت‌نام کنید (در گوگل سرچ کنید (موسسه کاریابی + نام استان) چندتا بهتون پیشنهاد میده)

توضیح: بعد از اینکه در موسسه کاریابی ثبت‌نام کردید (ترجیحا بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی‌) و شش ماه سپری شد، یک نامه به شما می‌دهند مبنی بر اینکه برای شخص مورد نظر در تاریخ فلان کار پیدا نشده است. فقط حواستون باشه اونا هدفشون پول گرفتنه و ممکنه تاریخ الکی براتون بزنند که بدردتون نخوره! پس سعی کنید تاریخ درستی بزنند براتون. تاریخی که برای شما می‌زنند باید در بازه ۶ ماه بعد از آخرین مقطعی باشه که فارغ التحصیل شدید. یعنی اگر ۱ فروردین ۱۳۹۴ فارغ شدید تاریخ نامه کاریابی شما باید در بازه‌ی ۲ فروردین ۱۳۹۴ الی ۲ مهر ۱۳۹۴ باشه. اغلب کاریابی‌ها این تاریخ رو براتون میزنند و اصلا هر تاریخی که بخواهید میزنند چون تایید شدن یا نشدنش با وزارت علوم هست و اونجا به مشکل میخورید و اونا برای اینکه پول بگیرن هر تاریخی بخواهیید میزنند. پس این نکته رو خودتون دقت کنید.

بعد از اینکه نامه کاریابی‌تون دادن (نامه کاریابی منو یه روزه نوشت و داد بدون اینکه ۶ ماه سپری بشه!!! تاریخش هم همون تاریخی که خودم گفتم برام زد!!! هزینه هم ۲۵۰ تومن گرفت)

۲) به اداره کار و تعاون و رفاه‌ اجتماعی استان‌تون برید (شعبه کل)

تو اداره کار تقریبا ۳ ۴ چهارتا امضا می‌کنید (کلا ۲۰ دقیقه طول می‌کشه) و نامه که دادن رو با خودتون میارید. این قسمت خیلی سرراست بود و هیچ مشکلی ندارد.

۳) این نامه رو در سامانه (سجاد) آپلود کنید (و بعد به دانشگاه زنگ بزنید یا حضوری مراجعه کنید) تا دانشگاه مدارک شما رو بررسی کنه. بسته به دانشگاه حدود ۱ هفته الی ۲۰ روز طول می‌کشه و اگر مدارکتون مشکلی نداشته باشه یک نسخه دانشنامه و ریزنمرات با مهر رسمی دانشگاه به شما می‌دهند.

نکته ۱:‌ اگر دانشگاه بخواد بهتون گیر بدهد علت این است که ۱ سال از فارغ‌التحصیلی شما و ۶ماه از ثبت‌نام شما در کاریابی (بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی) نگذشته است! به عبارت دیگه اگر شما ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ فارغ شدید (نامه کاریابی‌تون  باید در بازه ۶ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی باشه یعنی تو کاریابی بین اسفند و شهریور ثبت نام کرده باشید) اونوقت میتونید بعد از ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ درخواست‌تون ثبت کنید که دانشگاه کارتون رو بررسی کنه وگرنه چیزی غیر از این را قبول نمی‌کنند.

نکته ۲:‌ با استفاده از نامه کاریابی میتونید مدرک تمام مقاطع تحصیلیتون رو آزاد کنید (این نکته رو هنگام پرکردن فرم کاریابی و اداره کار می‌رید دقت کنید) و در صورتی که ارشد هستید بگید که میخواهید هر دو مقطع را آزاد کنید.

نکته ۳: نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌تونید در حین تحصیل در دوره‌ی ارشد مدرک کارشناسی‌اتون رو آزاد کنید.

نکته ۴: در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد.

۲) آزادسازی با پرداخت مبلغ:

در صورتی که بخواهید مبلغ رو پرداخت کنید روی گزینه پرداخت کلیک کنید و دکمه ثبت رو بزنید.

به امور رفاهی و آموزش‌های آزاد یا آموزش کل (یا …) دانشگاه‌تون زنگ بزنید بگید که مبلغ رو براتون محاسبه کنند. اگر همه مدارکتون کامل باشه چند دقیقه مبلغ رو محاسبه می‌کنند و در توضیحات سیستم سجاد میاد که مبلغ فلان تومن براتون محاسبه شده پرداخت کنید. هر موقع که دوست داشتید می‌تونید مبلغ رو پرداخت کنید. مبلغ رو که پرداخت کردید باز به همون اموررفاهی یاآموزش‌های ازاد یا… زنگ بزنید بگید که مبلغ رو پرداخت کردید. بعد از اینکه پرداخت رو انجام دادید فرآیند صدور دانشنامه و ریزنمرات رسمی برای شما آغاز می‌شود. بعد از چند روز (۱ هفته الی ۲۰ روز) دانشنامه شما حاضر می‌شه و می‌تونید برید از دانشگاه بگیرید.

۳)‌ آزادسازی با سابقه بیمه

در صورتی که میخواهید با استفاده از بیمه مدرک رو آزاد کنید باید حتما سابقه کاری شما بعد از تحصیل باشه. بیمه در حین تحصیل مورد تایید نیست و دانشگاه یا وزارت علوم بهتون گیر میدهد. به ازای سالهایی که بیمه رد شده است از خدمت تحصیل شما کم می‌شود. یعنی اگر ۴ سال تعهد خدمت داشتید باید ۴ سال بیمه براتون رد شده باشد تا بتونید مدرک رو آزاد کنید. تعداد سال‌های خدمت شما در گواهی موقت شما خورده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید ۲ سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر شما در چندین مقطع تحصیل کردید (مثلا کارشناسی و کارشناسی ارشد). ابتدا باید مدرک کارشناسی‌تون رو آزاد کنید و نامه که از پرتال سجاد دریافت می‌کنید (نامه لغو تعهد خدمت) رو برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشدتون) در سایت بارگزاری کنید وگرنه آموزش دانشگاه از شما قبول نمیکنند.

۴ – ۵) دانشجویان بورسیه و دانشجویان متعهد به آموزش و پرورش

راستش در این مورد اطلاعاتی زیادی ندارم ولی با توجه به شرایطی که خوندم باید علاوه بر نامه تسویه حساب از صندوق رفاه باید موارد زیر را ارائه کنید:

۱) اولین چیزی که در این مورد باید مشخص باشه وضعیت نظام وظیفه شماست. یا به عبارت دیگر کارت پایان خدمت باید داشته باشید و یا مدرکی ارائه بدید که نشان بدهد سربازی معاف هستید.

۲-۱) برای دانشجویان بورس: علاوه بر این ارائه گواهی اتمام تعهدات بورس و بلامانع بودن تحویل مدرک از محل دریافت بورس را دریافت کنید ضروری است.

۲-۲) برای دانشجویان متعهد به آموزش به پرورش: اعلام لغو تعهد دبیری از طرف سازمان آموزش و پرورش استان

تایید مدارک توسط وزارت علوم

این بخش تنها برای کسانی است که میخواهند مدارکشون رو ترجمه کنند (به خارج کشور بروند) و در صورتی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور نداشته باشید نیازی به تایید وزارت علوم نیست.

لازم است که ابتدا مدرکتون توسط وزارت علوم تایید بشه. برای اینکه کار ابتدا به سایت http://mad.saorg.ir برید.

بعد از اینکه ثبت‌نام کردید و دانشنامه، ریزنامه‌اتون، نامه لغوتعهد و سایر اطلاعاتتون رو آپلود کردید و از شما میخواهند که هزینه را پرداخت کنید (واسه من ۸۰ هزار تومان شد) و در نهایت یک کد رهگیری به شما داده خواهد شد.

مهم: قبل از اینکه به وزارت علوم برید ابتدا باید با دانشگاه‌تون (مسئول مرتبط با آزادسازی مدرک) تماس بگیرید و بهشون بگید تیک تایید مدارک دانشگاهی برای ترجمه رو براتون بزنه. این کار رو باید برای تمام مقطع‌اتون انجام بدید (مثلا اگر ارشد هستید هم باید به دانشگاه کارشناسی‌تون زنگ بزنید هم دانشگاه ارشد‌تون). این تیک زدن رو اکثرا تلفنی انجام می‌دهند و ۳۰ ثانیه بیشتر طول نمیکشه… خیلی از کسانی که به امور دانشجویان میان این کار رو انجام نمیدن و برمیگردن و کلی علاف میشن! حتما حواستون باشه این زنگ زدن و تایید رو انجام بدید!

پس از اینکه تماس گرفتید باید برید سازمان امور دانشجویان تا مدارکتون رو مهر کنید و گرنه وقتی مدارکتون رو میبرید دارالترجمه ازتون قبول نمیکنند.

آدرس سازمان امور دانشجویان: حدفاصل میدان فردوسی و دروازه دولت، خیابان موسوی (فرصت جنوبی)، جنب هتل اسکان، پلاک ۲۷

اصل تمام مدارکتون رو (دانشنامه + ریزنامه) رو برمیدارید و میرید طبقه سوم سازمان امور دانشجویان جهت تایید مدرک تحصیلی برای ترجمه. یک سیستم نوبت‌دهی دارد و وقتی نوبت‌تون شد، مسئولش شماره‌تون رو می‌خونه و میرید اتاقش.

مدارکی که آپلود کردید (دانشنامه، ریزنمرات و برگه لغو تعهد) رو همه رو چک می‌کنه باید تمام مدارک به درستی و کامل اسکن شده باشند (مثلا مهر و امضای دانشگاه کاملا درست باشه وگرنه میگه برید از دوباره آپلود کنید). اگر حتی یک مورد هم آپلود نباشه احتمالا برگردونده میشید. بعد از اینکه مهر کردند می‌تونید مدارک رو ببرید به دارالترجمه رسمی و بدید که براتون ترجمه کنند (بازم تاکید می‌کنم اگر سازمان امور دانشجویان مدرکتون رو تایید نکرده باشد ترجمه مدرک شما هیچ ارزشی ندارد).

من برای ترجمه چندتایی پیشنهاد تو اپلای ابرود خوندم و براساس یکی از پیشنهادها بردم دارالترجمه دانشجو (روبروی سینما بهمن) که بسیار برخوردشون بد بود و اصلا خوشم نیومد.  از نظر قیمت هم تقریبا همون چیزی بود که مابقی تو سایتاشون زده بودند و هیچ فرقی نمیکرد و از همه بدتر اینکه برای نسخه‌های بعدی ۳۵٪‌ قیمت اولیه رو حساب نمیکردند و می‌گفتند که باید دوباره کل مبلغ رو بپردازی!!!

منتشر شده در آموزشمتفرقه

نظر

 1. آقا این ازاد سازی مدرک برای کار که نیاز نیست. برای ادامه تحصیل بهش نیاز پیدا میشه. درسته؟

  • هادیفر هادیفر

   بله درسته. آزادسازی مدرک برای کار و پوزیشن‌های شغلی لازم نیست. حداقل از من که نخواستن..

 2. نیما طاهری نیما طاهری

  آقا خیلی دمت گرم! این کاغذ بازی‌ها خیلی گیج‌کننده و اعصاب‌خرد کنه، از کارمندای بی‌خاصیت و سایت‌های دولتی که معمولا راهنمایی درنمی‌یاد؛ اما با راهنمایی شما خیلی مسیر برای ما هم روشن شد.

  • هادیفر هادیفر

   قربان شما 🙂

 3. mahsa mahsa

  سلام ممنون بابت راهنمایی کاملاتون من یسوال داشتم طبق قانون جدید باید حداکثر تا 6 ماه بعد فارق التحصیلی از طریق کاریابی اقدام میکردیم؟من که یک سال برای کنکور ارشد موندم چظور؟

  • هادیفر هادیفر

   متوجه مشکلتون نشدم که چی هست. ولی اگر الان پشت کنکور هستید و میخواهید مدرک‌تون رو ازاد کنید و یکسال هم از فارغ‌التحصیلی شما گذشته است می‌تونید برید یه کاریابی ثبت‌نام کنید (اندکی بهشون پول بدید تاریخ شما رو عقب بزنند) و بعد مدرک کارشناسی‌تون رو ازاد کنید. اگر یکسال پشت کنکور موندید و الان دارید ارشد می‌خونید باید ۶ ماه از ارشدتون بگذره تا بتونید اقدام کنید.

 4. mahsa mahsa

  خیلی ممنون….من شهریور 95 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و یکسال برای کنکور ارشد موندم و از پاییز 96 مقطع ارشدم رو شروع کردم…با توجه به توضیحاتتون پس میتونم از طریق کاریابی اقذام کنم .بهتره چه تاریخی بنویسند ؟و اینکه اگه من الان کارشناسیمو آزاد کنم دوباره میتونم ارشد رو هم به این طریق آزاذ کنم ؟

  • هادیفر هادیفر

   راستش مطمئن نیستم شرایط شما به چه صورت می‌شود… چون ارشد رو شروع کردید… ولی اگر ریسک ۲۵۰ تومن رو می‌کنید به نظرم ارزششو داره پیگیرش باشید. گواهی موقت کارشناسی‌تون رو ببرید کاریابی و تاریخ ثبت‌نام شمارو شهریور ۹۵ بزنند و موقعی که میرید وزارت علوم یا تو دانشگاه کارشناسی برای تایید مدارک بگید ارشد نخوندید! اگر مشکلی نخوردید که ۸ الی ۱۶ میلیون نمیپردازید اگرم به مشکل بخوره ۲۵۰ هزارتومن کاریابی سوخت میشه..
   اگر مشکل زمان ندارید قطعا می‌تونید یکسال بعد از ارشدتون صبر کنید و همزمان هر دوتاشو آزاد کنید.

 5. mahsa mahsa

  خیلی خیلی ممنونم بابت راهنمایی کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *