رفتن به نوشته‌ها

نکاتی برای آمادگی بهتر در مصاحبه‌های شغلی خارجی

مصاحبه با شرکت‌های خارجی تجربه بسیار جالبی ود که در این چند مدت که دنبال اپلای بودم بهش دست پیدا کردم و دوست داشتم اینجا بنویسم. خوشبختانه بعد از اینکه از شرکت آمدم بیرون هم موقعیت درسی و هم موقعیت کاری برام جور شد و این اجازه رو داد که قدرت انتخاب داشته باشم. در این پست صرفا تجربیات اپلای کاری رو می‌نویسم و ممکنه با چیزی که شما تجربه کردید یا خواهید کرد متفاوت باشه 🙂

برای اینکه احتمال موفقیت خودتون رو در گرفتن ادمیشن بالاتر ببرید موارد زیادی دخیل هستند که از میان اینها بعضی مهم و بعضی مهتر هستند. قطعا اگر شما میخواهید برای کار اپلای کنید تخصص و مهارت شما حرف اول رو میزنند ولی الزاما موفقیت شما رو تضمین نمیکنند. من تو ایران تقریبا هر شرکتی که مصاحبه کردم برای اون کار قبول شدم و شروع به کار کردم. ولی در مصاحبه‌های خارجی اینطور نبود. یجورایی هم شاید درست باشه! توقع دارند کسی که از یک کشور دیگه میاد براشون کار کنه یک سری حداقل‌ها رو رد کنه. موارد زیر چیزهایی هستند که شاید بد نباشه قبل از شروع فرایند اپلای‌تون اندکی بهش فکر کنید:

۱) پروفایل گیت‌هاب

سعی کنیم پروفایل گیت‌هاب (github) خوبی داشته باشیم. برای فهمیدن اینکه آیا پروفایل شما حرفه‌ای است یا نه میتونید به کورس زیر مراجعه کنید. خلاصه کورس این است که سعی کنید حداقل در هفته چندتا کامیت داشته باشید (هرچه بیشتر بهتر)، با افراد دیگه (در issueها و…) با احترام صحبت کنید و ظاهر پروفایلتون تر و تمیز باشه (عکس پروفایل مناسب باشه، نامی که برای اکانت انتخاب می‌کنید عجیب غریب نباشه و اسم شرکت جایی که مشغول هستید رو درج کنید و…).

https://eu.udacity.com/course/optimize-your-github–ud247

مطمئن باشید بسیاری از موقعیت‌های شغلی که به شما پیشنهاد میشه از طریق گیت‌هابتون خواهد بود. طرف گیت‌هاب شما رو میبینه و از کدی که زدید خوشش میاد و بهتون درخواست کاری میده به همین راحتی.. پس سعی کنید در پروژه‌های مختلف یا پروژه‌های خودتون مشارکت (contribution) داشته باشید.

۲) چند نمونه کار آماده

همیشه چندتا نمونه کار آماده داشته باشیم. راستش رو بخواهید این مورد اجباری نیست ولی شانس شما رو خیلی افزایش میدهد. مثلا اگر برنامه‌نویس وب هستید و یکی دوتا سایت بالا داشته باشید و طرف بتونه باهاش کار کنه شانس شما رو خیلی افزایش میدهد. برای من که کارم پردازش زبان بود یکم این مورد سخت بود ولی من یکی دوتا مدل‌هامو رو داکر (docker) گذاشتم و طرف خیلی راحت می‌تونست باهاشون کار کنه. این قسمت مکمل قسمت قبلی است و احتمالا اگر گیت‌هاب خوبی داشته باشید چندتا نمونه کار آماده که طرف بتونه از گیت‌هاب شما ببینه وجود خواهد داشت.

۳) مصاحبه اولیه (غیرفنی)

در مصاحبه غیرفنی (Non technical) چه سوالاتی پرسیده میشود و چه جواب‌هایی بدهیم. معمولا وقتی شرکت‌های خارجی اپلای میکنید در ابتدا یک فرد غیرفنی (مثلا مدیر روابط انسانی یا مشاور شرکت) با شما صحبت میکنه و یک سری سوالات کلی میپرسد. اکثر اوقات هم از شما میخوان که راجع خودتون توضیح بدید و بگید که چیکار کردید. سوالات ریز و جزئی از شما نمیپرسند و صرفا هدفشون این است که بفهمن شما مناسب اون پوزیشن هستید یا خیر (بیشتر آشنایی با شخصیت شما). به نظرم نحوه مصاحبه و اینکه چطوری جواب سوالات مسئول مدیریت انسانی یه شرکت رو بدیم از اینکه چقدر در مورد اون موضوع مسلط هستیم مهم‌تر است (چیزی که برای خودم خیلی اتفاق افتاده است). چون اگر این حس رو بدید که ادم مناسب اون شرکت نیستید به مرحله بعدی نمیرید. هرچه قدر هم دانش فنی‌اتون بالا باشه!!! مثلا یکی از سوالات متداولی که پرسیده میشود این است که هدفتون از اینکه دارید میرید اون شرکت چیه؟ که بسته‌ به جایی که دارید براش اپلای میکنید میتونه جواب متفاوتی داشته باشه. قطعا اینکه بگید وضعیت مون خرابه، دلار گرونه، پول بیشتری میخوام و …  نمیتونه جواب‌های مناسبی باشه و احتمال اینکه شانس شما رو کاهش بدهد وجود دارد. پس باید سعی کنید تا حد امکان خودتون رو برای اینگونه سوالات آماده کنید.

مثلا سوالاتی که پرسیده میشود و شاید بهتر باشه قبلش با خودتون یه مروری کرده باشید موارد زیر است:

 •  به طور خلاصه درباره خودت توضیح بده
 • توضیح بده کی هستی و پیش‌زمینه ات چی بوده؟
 • چرا برای شرکت ما میخوای کار کنی و هدفت از این شغل چیه؟
 • چه چیزی درباره شرکت یا کار ما میدونی؟
 • حقوق پیشنهادی شما چقدر است؟
 • آیا تمایل دارید جابجا بشید و در کشور ما کار کنید؟
 • شرکت ایده‌آل شما به چه صورت است؟
 • سوالاتی درباره رزومه شما

(لیست کامل بالا رو میتونید تو گوگل پیدا کنید موارد بالا چیزهایی بود که من خودم بهش برخوردم)

مثلا خیلی خوب است که قبل از زمان شروع مصاحبه چند دقیقه‌ای وقت بزارید و سایت و کار شرکت رو بررسی کنید و در عین مصاحبه به کارشون اشاره کنید که اره مثلا کارتون اینه و من به این حوزه‌اش علاقه دارم. به عنوان مثال من شرکت gini اپلای کردم و یک فایل پی ‌دی ‌اف برام فرستادن و تقریبا یک هفته بعد هم مصاحبه رو  گذاشت و توقع داشت که من اون پی‌دی‌اف رو مرور کرده باشم. اگر مرور نکرده باشید شاید هم قبول بشید و برید مرحله بعد ولی قطعا شانستون رو کم میکنید. پس حتما قبل از مصاحبه تلفنی/ویدئویی اندکی راجع به سوالات بالا و اون شرکت تحقیق کنید.

مثلا در مورد آخر (Ask something about your resume)، یه چیز خاصی از تو رزومه‌اتون میپرسند. مثلا من مدرک یه کورس آنلاین گرفته بودم، پرسید که چرا این کورس رو گرفتی و هدفت چی بوده؟ یا در مصاحبه دیگری مورد دیگری من TA (تدریس یار تو دانشگاه) شده بودم و ازم پرسید چرا فلان درس رو TA شدی؟ چه هدفی داشتی؟ چی توش گفتی؟ سوالات به هیچ وجه فنی نیستند ولی باید هوشمندانه به آنها پاسخ بدید. چون همونطور که گفتم برای اینکه برید مرحله بعد باید اول مدیر روابط انسانی اون شرکت رو متقاعد کنید.

سوالات بالا رو اصطلاحا سوالات اخلاقی (behavioral question) میگن که تو گوگل میتونید راجع اش بیشتر بخونید و کورس Data Science interview Prep که در udacity ارائه میشه درس پنجم اطلاعات بیشتری راجع بهش پیدا کنید.

https://eu.udacity.com/course/data-science-interview-prep–ud944

۳) مصاحبه فنی

مصاحبه فنی چه سوالاتی پرسیده میشود و چه جواب‌هایی بدیم؟ معمولا هنگامی که برای شرکت‌های خارجی اپلای میکنید، همون جلسه اول برای شما مصاحبه فنی نمیزارند. چون نیروی فنی براشون هزینه داره و بهتره اول از فیلتر مدیر روابط انسانی رد شید و بعد به صورت فنی باهاتون مصاحبه کنند. بسیار اوقات حتی مصاحبه هم انجام نمیشه و صرفا برای شما یک چالش (Challenge) میفرستند و از شما میخوان تو مدت محدودی اون رو حل کنید (وقت و زمانی که برای شما مناسب است رو از شما میپرسند و بعد تو اون زمان چالش رو براتون ارسال میکنند. مثلا من برای شرکت uizard اپلای کردم و برای من چالش (اینجا) رو فرستادند و گفتند که توی ۴۸ ساعت حلش کن. چالش این بود که تعدادی عکس داریم که توش مثلث، مربع و دایره وجود داره (به همراه برچسب آنها توی یه فایل متنی) و از من خواستند که یه الگوریتم برای تشخیص تعداد اشیا پیاده‌سازی کنیم. جواب مساله رو پیدا کردم ولی چون حوزه‌ کارشون NLP نبود روش وقت نذاشتم و ادامه ندادم.

گاهی اوقات این چالشی که براتون ارسال میشه در قالب حل چندتا مساله تو یه زمان محدود تو سایت hackerrank.com است. که خب اینجا باید خودتون رو برای سوالات مفهومی و کدی آماده کنید چون احتمال اینکه از جفتش باشه است. مثلا یه سوال برای NLP این میتونه باشه که برای پیش Stemming بهتره یا Lemmatizing؟ سوالات کدی هم سوالات basic برنامه نویسی هست. مثلا تو پایتون فلان الگوریتم رو پیاده کنید که این مورد اغلب خیلی آسون است و مشابه مسائل (سطح متوسط) تو hackerrank است.

گاهی اوقات هم با شما یک زمان رو تنظیم می‌کنند و از شما میخواهند که به صورت لایو کد بزنید (live coding). تو این لایو کد زدن معمولا یک ۲ ۳ ساعتی از شما وقت میگیرن و میخوان که جلوشون توی یک محیط خاص (گاهی اوقات google doc!) کد بزنید. کارهاشون میتونه یک کوئری در sql یا تحلیل و … باشه. لایو کد زدن تنها یکبار برای من اتفاق افتاد که چون شرکتش تو اروپای شرقی بود من به طرف ایمیل دادم تمایلی ندارم.

به طور کلی بستگی به اینکه برای چه شرکتی اپلای میکنید سوالات و نحوه مصاحبه متفاوت است اما اون چیزی که تقریبا در همشون یکسان است اینه که یک مصاحبه فنی (حل و پیاده‌سازی) وجود خواهد داشت.

۴) مصاحبه تئوری

برای مصاحبه تئوری چه سوالاتی پرسیده میشود؟ بسیاری اوقات شاید اصن مصاحبه تئوری نداشته باشید. شرکتی که من ازش ادمیشن گرفتم این فرآیند رو داشت. برای من ۳تا مقاله فرستادند و گفتند که ۴ روز دیگه باهات راجع‌اشون صحبت می‌کنیم. یکی از مقالات NLP بود و من بهش مسلط بودم ولی دوتای دیگه واسه مباحث ریاضی بودند و من هیچ دیدی ازشون نداشتم. مقالات بسیار سختی بودند ولی با هر زوری بود تونستم یه ارائه درست کنم. وقتی روز مصاحبه رسید، چند ساعت قبلش براش اسلاید‌هایی که درست کرده بودم رو فرستادم. فردی که باهام مصاحبه کرد بسیار خوشش امد و گفت: افراد کمی هستند که اسلاید درست می‌کنند و از این کارت خوشم آمد. خوشبختانه زیاد سوال خاصی ازم نپرسید و در انتها ازش پرسیدم که میرم مرحله بعد یا نه؟ گفت اره. و من خیلی خوشحال شدم 🙂

مقالاتی که برای مصاحبه تئوری فرستادند:

۵) در حین مصاحبه چه سوالاتی بپرسیم؟

سوال اصلی این است که اصن سوال بپرسیم یا نه؟ بنظرم سعی کنید سوالات هوشمندانه بپرسید. مثلا: اینکه قرار هست طی چندماه اول چه کار کنم؟ یا چه تکنولوژی‌های خاصی استفاده می‌کنید (در صورتی که کارشون در حدی جدید ولی مثلا اگر تو نیازمندی‌های شرکت زده docker میخواهید نگید داکر باید بلد باشم!) آیا ویزا کاری میدید؟ آیا محیط‌تون افراد دیگری از ملیت‌های دیگر هم هستن؟ سوالاتی که علاقه شما رو برای حضور در اون شرکت نشون میدهد.

پیشنهادی که میکنم این هست که همون اول نرید سراغ پول. حقوق برنامه‌نویس بسته به تجربه، مدرک، کشوری که براش اپلای می‌کنید و. … یک حد مشخصی تعریف شده و از اون کمتر نمیاد ( می‌تونید برید توی glassdoor یا paysa ببینید) و موقعی که لازم باشه خودشون ازتون میپرسن حقوق پیشنهادی‌تون چیه! یا حقوق ما فلانه قبول می‌کنی یا نه؟ که من در اکثر موارد میگفتم: As much as I can pay my living expenses

۶) دلسرد نشوید!

دلسرد نشید. راستش بعد از اینکه چندبار تو مصاحبه‌هام رد شدم داشتم کم کم فکر میکردم چرا اینطوریه! چرا من قبول نمیشم؟ نکنه من خنگم! خلاصه کلی تو ذهنم سوال بود. دلایل زیادی ممکنه وجود داشته باشه که شما در مصاحبه قبول نمی‌شید که شاید هیچ ربطی به توانایی شما نداشته باشه. مثلا من خودم وقتی از شغلم امدم بیرون و وقت کافی برای مصاحبه‌هام گذاشتم تونستم ادمیشن بگیرم. تا قبلش نمیرسدم روی چالش‌ها یا مسايلی که میگن وقت بزارم و اغلب مصاحبه‌های خوبی از کار درنمیومد و به راحتی رد می‌شدم.

یک مورد جالبی که شاید بد نباشه شما هم بدونید: مصاحبه آخری که قبول شدم و داشتیم راجع مسائل حقوق و ویزا و… صبحت کردم بسیار جالب بود. رییس مجموعه ازم پرسید که بزرگترین حسرت زندگی‌ات چیه؟ من یکم فکر کردم و گفتم واسه دانشگاه کارشناسی اونقدرها تلاش نکردم و نتونستم برم دانشگاهی که دوست داشتم! طرف گفت میخواستی بری شریف!!! من برگام ریخت :)) باورم نمیشد که شریف رو بشناسه.. گفتم آره.. گفتم اتفاقا خیلی از بچه‌های شریف واسه این شرکت اپلای می‌کنن. یک متقاضی داشتیم نقره المپیاد داشت! من دوباره برگام ریخت :(( و گفت تقریبا ۱۵ ۲۰ تا اپلیکشن ایرانی در ماه داریم. چیز جالبی که گفت این بود که ماهی ۱۵هزارتا اپلیشکن براشون میاد (۱۵ هزارتا!!!). خب همون موقع یکم به خودم امیدوار شدم و فهمیدم احتمالا برای شرکت‌های قبلی حالا شاید نه ۱۵‌ هزارتا ولی تعداد زیادی اپلیکشن میاد.

بخاطر همین از اینکه چندین مصاحبه رد شدید یا جوابی نگرفتید به هیچ وجه دلسرد نشید. سعی کنید از هر مصاحبه چیزهایی یاد‌ بگیرید.

۷) کجا برم کار پیدا کنم

کجا کار پیدا کنم؟ سایت‌های زیادی هستند که می‌تونید توش بگردید. مثلا glassdoor.com و indeed.com  اگر قصد دارید برای استرالیا اپلای کنید seek.com هم مناسب است (در واقع seek مخصوص استرالیا است). اگر بیشتر کارهای استارت‌اپی رو دوست دارید angel.co بسیار عالی است.

من تعداد کمی رزومه در glassdoor و indeed فرستادم و بیشتر angle.co میگشتم. همچنین چندتایی هم واسه seek.com فرستادم و مصاحبه اسکایپی دعوت شدم ولی استرالیا مشکل اصلی‌شون ویزا است. وقتی می‌گفتم ویزای موقت دارم و دائمی نیست میگفتن شرمنده و دیگه مصاحبه رو ادامه نمیدادن. از لیندکین هم چندجایی فرستادم ولی جوابی نگرفتم (یعنی حتی نمی‌گفتن رزومه ‌ات خوبه یا بده !!!) و بخاطر همین کلا لیندکین رو بیخیال شدم 🙂

۸) کاورلتر یا بیانیه هدف (sop)

فرق این‌ دوتا رو نمیدونم چیه ولی حتما بنویسد. دو سه صفحه راجع خودتون و پوزیشن‌هایی که کار کردید بنویسید. من ابتدا فقط رزومه یا اصلاحا cv رو میفرستم و تو متن ایمیل هم چندخطی مینوشتم اقا ما این شغل شمارو تو فلان جا دیدیم خوشمون امده و…. ولی اکثرا میگفتن:

بعد نمیدونم کجا خوندم که حتما cover letter بنویسید. حتی اگر شرکتی که اپلای می‌کنید نگفته بودند که cover letter بفرستید شما بازم براشون ضمیمه کنید. من بعد از اینکه کاورلتر نوشتم به طرز چشم‌گیری نرخ مصاحبه اسکایپی که باهام شد افزایش پیدا کرد و اینجوری شد که فهمیدم که چقدر وجود cover letter مهم است.

در کاور لتر راجع هر تجربه ای که داشتید چندتا تا چیز رو بنویسید: ۱) پوزیشن که کار کردید چی بوده (مثلا NLP Engineer) و ۲) چه شرکتی بوده ۳) چه چالش‌های خوردید و چطوری حلش کردید ۴) چه پروژه‌هایی انجام دادید ۴) مدت زمانش حضورتون در اون پوزیشن چقدر بوده ۵) در نهایت با چه تکنولوژی‌های آشنا شدید

۹) تنظیم زمان درست مصاحبه

زمان مصاحبه‌اتون رو به درستی تنظیم کنید! تو یکی از مصاحبه‌ها گفتن ساعت ۱۲:۰۰ بیا اسکایپ کنیم (بعد من از روی حساب اینکه شرکتشون فرانسویه گفتم ۱:۳۰ جلوتر از ما هستن و گفتم اوکی) من هم اصلا حواسم نبود بپرسم که موقعیت زمانی شما چیه و خلاصه ساعت ۱۲ روز موعود فرا رسید و من دیدم هیچ کس جواب نمیده :)) بعد بهشون ایمیل زدم چرا نیومدید گفتن ما با زمان san francisco برات ست کردیم ۱۱.۵ ساعت جلوتره 😐 خلاصه بعد از اون یادم گرفتم همیشه بپرسم که timezone شما چیه!

۱۰) پیشنهاد خودم

اگر برای مصاحبه اسکایپی دعوت شدید حتما خودتون رو با پاورپوینت معرفی کنید. با گوگل اسلاید چندتا اسلاید درست کنید و هنگام مصاحبه از روی اون شروع کنید به معرفی خودتون(راجع تحصیلات، کار، پروژه‌ها و علاقه‌مندی‌هاتون). علاوه بر اینکه ذهن‌تون رو مرتب می‌کنه و میدونید که چی قرار هست بهش بگید. یه سیگنال برای اون طرف می‌فرستید که به این موقعیت شغلی علاقه‌مند هستید… ضمنا یادتون نره که اسلایدهاتون رو با طرف به اشتراک بزارید یا هنگام ارائه screen share کنید. همانطور که در بالا گفتم شاید بد نباشه یکی دوتا اسلاید آخرتون هم مرتبط باشه با اون شرکت! مثلا راجع کارشون توضیح بدید و بگید من این کار شما رو بلدم!

این چیزهایی بود که در طی این چند مدت بهش رسیدم امیدوارم برای شما هم مفید واقع بشه 🙂

منتشر شده در آموزشمتفرقه

نظر

 1. امیر جان ممنون.
  مورد شماره ۶ جالب بود برام.
  مورد ۱۰ عالی بود و حتما انجام اش میدم.

  • هادیفر هادیفر

   خواهش میکنم شما که خودتون استادی 🙂

 2. حسین حسین

  سلام خیلی آموزنده بود
  من قبلا یه بار شرکت خارجی اقدام کردم و بعد یک ماه انتظار فیلد شدم ولی تجربه خوبی بود که باعث شد اسپیکینگم رو خوب کنم و یه مصاحبه حضوری تو یه شرکتی که هستم رو به انگلیسی رد کنم و قبول شدم

  تجربه کردن خیلی چیزا به ادم یاد میده

  • هادیفر هادیفر

   دقیقا 🙂

 3. مسعود مسعود

  خیلی خیلی ممنون از این که تجربیاتتون را به اشتراک گذاشتید.

  می خواستم بپرسم این موقعیت های شغلی که براشون اپلای می کردید همگی حضوری (on-site) بودند؟ آیا مورد remote هم اپلای کردید؟ چه شرکت هایی؟

  ممنون.

  • هادیفر هادیفر

   ریموت اپلای نکردم چون قصدم این بود که مهاجرت کنم. شرکت‌هایی مختلفی اپلای کردم: از استارت‌اپهایی مثل Riminder, uizard, Gini و تا Google و Facebook 😀

 4. امیر علی امیر علی

  خیلی ممنون. اون شرکتی که شریف را می شناخت کدوم شرکت بود؟ شما ویزا داشتید، درسته؟

  • هادیفر هادیفر

   Riminder بود اسم شرکتش.
   ویزا نداشتم! اگر داشتم که خیلی خوب میشد 🙂 ویزا رو اون سفارت صادر میکنه. اون شرکتی که اپلای کردید به شما یک یا دو نامه می‌دهد که با اون میتونید برید سفارت برای ویزا اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *